444 0 850

Yakıt Hesaplama: Arabam Kaç Yakar?

Yakıt Hesaplama

Akaryakıt fiyatlarında yapılan son zamların ardından araç sahiplerinin kafasını kurcalayan sorular arasında ilk sırada yakıt hesaplama geliyor.

Yakıt tüketimi hesaplama nasıl yapılır?

Halihazırda kullanılan aracın hangi mesafede, ne kadar yakıt tükettiğini hesaplayarak bazen araç değiştirmek veya araca farklı modifikasyonlar uygulamak mümkündür.

Ayrıca yeni araç alacak olanların satın almak istedikleri araçla ilgili yakıt hesaplama bilgisine sahip olmadıklarını sık sık görüyoruz.

Temel mantığıyla özetlemek gerekirse:

– aracın kilometre veya 100 kilometre başı tükettiği litre yakıt miktarı,
– kaç litre yakıt ile ne kadar yol kat ettiği ve
– bunlar ışığında tüketilen yakıtın finansal değerinin hesaplanması,
yakıt hesaplama çalışmasının en belirgin amacıdır.

Yakıt hesaplama formülü nedir?

En basit formülle, yakıt tüketiminin maliyetini hesaplamak için, boş bir depo ile yakıt satın aldıktan sonra (depoyu doldur), aracınızdaki ayarlanabilir kilometre sayacını sıfırlayın ve dolu depo boşalana kadar kat edilen mesafeyi hesaplayın. Ardından depo dolduğunda ödediğiniz fiyatı aracın kat ettiği mesafeye bölün.

Örnek Yakıt Tüketimi Hesaplama

Yani 50 TL akaryakıt ile 150 km giderseniz; 50/150 = 33 Krş, 1 km’de tüketilen yakıtın hesabını ortaya koymaktadır.

Araç Yakıt Tüketimi Artıran Etmenler Nelerdir?

Bazı araç sahipleri, artan yakıt fiyatları ne olursa olsun, yakıt hesaplamayı alışkanlık haline getirmişlerdir. Çünkü yakıt hesaplama ve takip sayesinde aracın iç aksamındaki arızalarda tespit edilebiliyor. Araç modeline ve kullandığı yakıt cinsine göre tüketilen yakıt miktarı için ideal değerler olmalıdır. Benzer şekilde, alınan yakıtın kalitesini ve araç performansına etkisini belirlemek için yakıt hesaplama yöntemi kullanılabilir. Bu gibi durumlarda yakıt birim fiyatlarının bir etkisi olmamakla birlikte, Yakıt hesaplamanın sonuna eklenecek basit bir çarpma işlemi, aracın ne kadar mesafede TL cinsinden ne kadar yakıt tükettiğini hesaplayabilir.

"<yoastmark

Yakıt Tüketimini Etkileyen Faktörler Neledir?

Yakıt tüketimi, aracın mekaniği ile ilgili sorunlar dışında birçok farklı faktöre bağlı olarak değişebilen bir istatistiktir.

Ancak araç mekaniğinin genel anlamda doğru çalışması etkin yakıt kullanımının temelini oluşturmaktadır. Yakıt tüketimi için araçların periyodik bakımlarının ihmal edilmemesi gerekir.

Yakıt Tüketiminde Etkili Olan Faktörler

  • Doğru lastik basıncı
  • Düzenli motor yağı bakımı yapılması
  • Doğru viteste araç kullanılması
  • Aracın sabit hızda kullanılması
  • Doğru yakıt kullanılması
  • Klimanız az kullanılması
  • Gereksiz yük taşıma yapılmaması

Aracın teknik özelliklerinin yanı sıra araç kullanıcısının sürüş tarzı da yakıt tüketiminde büyük farklılıklara neden olabilmektedir. Aracı yüksek veya düşük devirde kullanmak yerine ideal vitesi tercih edilmelidir. Bu değerler marka, model ve araç yaşına göre değişiklik gösterebilir. Ancak yakıt hesaplamasında herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için sabit hızda ve ideal viteste kullanmaya dikkat etmek çok önemlidir.

Ek olarak, tercih edilen yakıtın kalitesi de performans ve yakıt tüketimi üzerinde etkilidir. Bu şekilde yakıt tüketim hesapları sayesinde en güvenilir yakıt cinsi ve markasını belirleyebilirsiniz.

Küçük Motorlu Araçlar Gerçekten Düşük Yakıt Tüketimi Sağlar Mı?

Bu noktada “küçük motorlu araçlar daha az yakıt tüketiyor.” böylesine yaygın bir klişenin gerçeği tam olarak yansıtmadığını söylemek mümkün. Çünkü yakıt tüketimi sadece araç mekaniğine veya motor yapısına bağlı olarak değişmiyor. Aşırı yükleme, yanlış yakıt tercihi, klima kullanma sıklığı, yağ ve lastik bakımı vb. araç motorunun boyutu ne olursa olsun, yakıt tüketimine olumlu veya olumsuz yansımaları olan faktörler olarak öne çıkıyor.

Uzun Yolda Araç Az Yakar

Düşük motorlu araçlar hakkında, uzun yolda kat edilen mesafelerin daha az yakıt tüketimine neden olduğu fikridir.

Ancak bu noktada önemli olan yolun uzunluğu değil, nasıl sürdüğünüzdür. Standart bir binek araç için 90-110 km aralığı dışında uzun süreli kullanım, yakıt tüketiminde önemli değişikliklere neden olabilir.

Taksitli Araçlar Birikimevim’de!

Birikimevim, az yakıt tüketen ister ikinci el araç olsun isterse son model araçlar olsun sizlere faizsiz finans desteği sunuyor. Taksitle araç alma imknaı sunan Birikimevim, bütçenize esnek ödeme yöntemleri ile avantajlı şekilde araba sahibi olmasınıza yardımcı oluyor. Kısa zamanda araç sahibi olmak için Birikimevim danışmanlarından, doğru yakıt kullanımını ve en iyi araç alma seçenekleri konusunda yardım alabilirsiniz.

Birikimevim Instagram sayfamızdan kampanyalarımız hakkında bilgi alabilirsiniz.