444 0 850

Tapu Harcı Hesaplama 2021

Bir mülk satın almak veya mevcut bir mülkü satmak istiyorsunuz. Burada hesaplanmayan bir maliyetle karşılaşmamak için hem alıcı hem de satıcı için önemli bir kavram olan tapu kelimesini bilmeniz gerekiyor.

Şimdi “Tapu harcı ne kadar?” ve “Tapu harcını kim öder?” “Tapu harcı ne kadara mal olacak?” gibi benzer soruları sizin için cevaplayalım.

Tapu Harcı Nedir?

Tapu masrafı olarak da bilinen “tapu harcı”, beyan edilen satış bedelinin yüzde 4’ü oranında ödenecek bedeli tanımlar.

Tapu harcı mülkün alım satımı sırasında bir kez ödenir. Bu bedele ek olarak döner sermaye ve hizmet bedeli de ödenir.

tapu-harci-odeme

E-devlet üzerinden giriş yaparak tapu harcı ödeme işlemi yapabilirsiniz.

Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama / Döner Sermaye Ödeme

Tapu İşlemlerinde Döner Sermaye Bedeli

2021 tapu harcı döner sermaye bedeli için 171,25 TL’ye ek olarak 23,50 TL ek hizmet bedeli alınır. İki tutarın toplamı olan 194,75 TL döner sermaye ücretidir. Söz konusu tutarın ödenmesine ilişkin alıcı ile satıcı arasında ayrı bir anlaşma yoksa, alıcının ödemesi adet haline gelmiştir.

Unutmayalım ki tapu masraflarının daha az ödenmesi için konut satış fiyatının olduğundan daha düşük gösterilmesi gibi durumlar cezai işleme tabidir.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından çekilen konut kredisi miktarı, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne belirtilen tutar ile karşılaştırılırsa, yanlış beyanda bulunduğu öğrenilebilir. Para cezalarından kaçınmak için doğru beyanda bulunmanız da önemlidir.

Tapu Harcını Kim Öder?

Tapu harcı tutarının ödenmesi kanunen alıcı ve satıcı eşit olarak yansıtılarak yapılır. Yani yüzde 4 olarak uygulanan tapu harcı yüzde 2 alıcı ve yüzde 2 satıcı olarak ödenir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu alım satım bedeli, tapuda işlem görecek gayrimenkul için beyan edilen alış / satış tutarı üzerinden hesaplanır.

Örnek tapu harcı hesaplama:

600.000 TL’ye bir ev alacağınızı öngörelim.

600.000 TL x %4 = 24.000 TL

Bu durumda ödenecek toplam tapu harcı 24.000 TL’dir. Bu tapu harcı alıcı / satıcıdan eşit oranda tahsil edilecek ise, gayrimenkul alıcısının 12.000 TL ve gayrimenkul satıcısına 12.000 TL ayrı ayrı ödemesi gerekmektedir.

Tapu Harcı Ödeme

Anlaşmalı bankalar Tapu ve Kadastro Müdürlüğü‘nden SMS ile tarafınıza bildirilir. Bu SMS ile ilgili bankalara gidip Tapu harcı ödeme yapmalısınız. Ayrıca online olarak da tapu harcı ödeme yapabilirsiniz. Tapu harcını online ödemek için size SMS ile gönderilen 12 veya 13 haneli seri numarasına ihtiyacınız vardır. Bu seri numarası size gönderilmişse Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesine veya Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tahsilat sayfasına girerek banka veya kredi kartınızla ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tapu Harcı Ödenebilir Bankalar

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden tapu harcı;

– PTT,

– Ziraat Katılım ve

– Vakıf Katılım Bankaları Hariç

Tüm bankaların kredi kartları ile ödenebilir.

İşlemin internet üzerinden yapılması yerine, tapu harcı 2021 itibariyle aşağıdaki banka şubelerine ödenebilmektedir:

  • Vakıflar Bankası
  • Emlak Katılım Bankası
  • Halk Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • PTT
  • Ziraat Katılım Bankası
  • Ziraat Bankası

Tapu Harcı Ne Zaman Ödenir?

Gayrimenkul alım satım işlemi için Tapu Müdürlüğü’ne başvurduğunuzda tapu masrafı hesaplama ekranında tapu harcınız hesaplanır. Yukarıda belirtilen tahsilat birimlerine tapu harcı yatırmadan tüm tapu işlemlerini sonlandıramazsınız.

Arsa Tapu Harcı Ne Kadardır?

Arsalar için tapu harcı hesaplaması 2021 yılı itibariyle diğer gayrimenkuller için olduğu gibi aynı esasa göre uygulanmaktadır. Yani satış bedelinin yüzde 2’si alıcıdan diğer yüzde 2’si de satıcılardan tahsil edilmektedir. Konuyla ilgili farklılık gösteren tek konu bankaların gayrimenkul kredisi faiz oranlarıdır.

Tapu Harcı İndirimi Nedir?

Satış işlemlerinde ödenecek Tapu Harcı Ücreti için indirim olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Ancak tapuda beyan edilen satış bedelinin yüzde 3’ünü ödeme imkanı sunan tapu bedeli indirimi 31.12.2019 tarihi itibarıyla sona ermiştir. Bu nedenle, halihazırda tapu harçlarında herhangi bir indirim yapılmamaktadır. Dilerseniz Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün duyurularını takip ederek güncel bir gelişme olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Birikimevim ile Ev Sahibi Olarak Yaşam Alanınızı Güvence Altına Alabilirsiniz

Ev sahibi olmak birçok insanın hayalidir. Ev almak istiyor ama yeteri kadar finans desteğiniz yoksa Birikimevim size faizsiz finans desteği sunmaktadır. Birikimevim, sizi Türkiye’nin her yerinden istediğiniz evi kredisiz, faizsiz ve taksitle alma imkânı sunuyor. Sizde Birikimevim kampanyalarından yararlanın.

Tapu Harcı Hesaplama, Tapu Masrafı ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) Parsel Sorgulama Uygulamasını ziyaret ederek parsel sorgulama işlemi yapabilirsiniz.