444 0 850

Hesaplama ve teklif almak için;

En Az 80.000 giriniz
En Az 400 giriniz

Sahibinden Satılık Ev Alırken Tapu Devri Nasıl Yapılır? Tapu Randevu Alma İşlemleri

Sahibinden Satılık daire alma sürecinde Tapu Devri önemli bir süreçtir. Tapu işlemleri oldukça basit olmasına rağmen dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Tapu randevu, Tapu harçları, devir işlemi için gerekli belgeleri ve tapu dairesi süreci için işte bilmeniz gerekenler:

Tapu Devri Nedir?

Taşınmaz malların el değiştirmesi işlemine tapu devri denir. Tapu devri, alıcı ve satıcı arasında, miras kalma durumu ve benzeri durumlarda yapılabilir.

Tapu Devir İşlemi İçin Gerekli Bilgiler

Tapu sahibi olan veya olacak bir çok kişi tapu devri nasıl yapılır hakkın bilgi sahibi olmak istemektedir. Tapu devri işlemi için Tapu Müdürlüğü’nden randevu alınmasu gerekmektedir.

Tapu Devir işlemi oldukça basittir. Tapu devri için Tapu randevu oluşturmak gerekiyor. Tapu Devir işlemi için ALO 181 Tapu Hattı ya da TKGM randevu sistemi üzerinden Online Tapu Randevu (e-randevu) tapu randevusu başvurusu yapabilirsiniz.

Tapu devir işlemleri nasıl oluyor?

Daha sonra Tapu Müdürlüğü (TKGM) tarafından istenen belgeleri tamamlamalı, tapu harcı ve tapu döner sermaye bedelini ödemelisiniz. Bu tapu devir işlemlerini gerçekleştirildikten sonra tapu devri işlemlerini başlatabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra Tapu devri işlemi bir ya da 2 günde için tamamlanır.

Tapu devri yapmak için alıcı ve satıcının mülkün bağlı bulunduğu Tapu Dairesi’ne başvuru yapmaları gerekiyor.

Tapu Devri Belgeleri

Tapu Devir için ilgili gerekli evrakları aşağıda bulabilirsiniz. Unutmayın Tapu Devir Güncel bilgiler için resmi Tapu Sicil Müdürlüğü sitesi Tapu ve Kadastro sayfasında göz atmanızı öneriyoruz.

  • Tapu aslı ya da fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı tarafları temsil eden kişilerin temsil belgesi
  • 1 adet vesikalık fotoğraf
  • Vergi borcu yoktur yazısı
  • Bina vasfı özelliğindeki taşınmazların Zorunlu Deprem Sigortası
  • Bağlı bulunulan belediyen alınan Emlak Vergisi değerinin bulunduğu belge

Alıcının getirmesi gereken belgeler;

  • 2 adet fotoğraf,
  • nüfus cüzdanı ve
  • emlakçı vekalet ediyorsa emlakçı vekaletnamesi

Tapu ücreti ne kadar?

2021 yılında tapu devir işlemlerinde döner sermaye bedeli olarak alınan ücret 178,50 TL’den yüzde 9 artışla 194,75 TL’ye yükseld. Bu tutar taraflarca aksi kararlaştırılmadığı sürece genel usul olarak alıcı tarafından ödenir.

Tapu Harcını Kim Öder?

Tapu harcı bedeli, “aksi taraflarca kararlaştırılmadıkça” alıcı ve satıcıdan eşit olarak yani her birinden satış bedelinin %2’si oranında tahsil edilir. Yani tapu bedeli 200 bin TL ise 4 bin TL alıcıdan 4 bin TL’den satıcıdan alınmaktadır. Ancak uygulamada ülkemizde alıcı taraf yüzde 4 olarak ödemektedir.

Tapu Devri İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tapu devri harcı ücretinde usulsüzlük yaparsanız hem alıcı hem de satıcı olarak para cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Tapu devri için randevu saatinizden 15 dakika önce başvurduğunuz Tapu ve Kadastro Dairesi binasında olmanızı tavsiye ederiz.

Tapu devir işlemleri sırasında hem alıcının hem de satıcının hazır bulunması gerekmektedir. Ancak işlem gerekli belgelerle vekaleten de tamamlanabilir.

Kampanya ve avantajlarımızı takip etmek için Birikimevim ınstagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Hemen bilgi almak içinFormu Doldurun Sizi arayalım

Ad Soyad giriniz
Cep Numarası Giriniz
İl Seçiniz
İlçe Seçiniz
Kutucuğu işaretleyiniz
Bilgi Al