444 0 850

Parsel sorgulama | TKGM Parsel Sorgu | Ada Parsel sorgulama Nedir?

Parsel sorgulama, TKGM Parsel Sorgu ve Ada Parsel sorgulama işlemi yapmak hakkında tüm detaylara haberimizdeki rehberden ulaşabilirsiniz.

TAKBİS, e-devlet üzerinden parsel sorgulama gibi işlemleri nasıl yapabileceğiniz öğrenebilirsiniz.

Bu makalede:

Parsel sorgulama nedir?

Parsel sorgulama, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) parsel sorgu işlemi gayrimenkullerin yerinin tespit edilmesi için yapılan Ada, Pafta ve Parsel sorgulama işlemdir. Tapu parsel ve ada parsel sorgulama işlemlerini tapu kadastro parsel sorgulama ekranından yapabilirsiniz.

TKGM Parsel Sorgulama Ekranı

Parsel sorgulama işlemi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) Parsel Sorgulama Uygulaması üzerinden yapılıyor.

TKGM parsel sorgu (Parsel sorgulama) işlemi gayrimenkullerin yerinin tespit edilmesi için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden yapılan ilk işlemdir.

Parsel sorgula işlemi, TKGM Parsel Sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) Ada parsel sorgulama işlemi ile istenen gayrimenkulün tespiti gerçekleştirebilirsiniz.

TKGM Parsel sorgu işlemi öncesinde inşaat ve emlak sektöründe en çok kullanılan iki kelime ada ve parsel terimlerinin anlamı bilinmeli.

Ada Nedir?

Ada kelimesi “sokak, cadde, demiryolu, akarsu gibi doğal engeller veya sonradan yapılan yapay engellerle çevrilmiş olan parseller topluluğu” olarak tanımlanıyor.

Parsel Nedir?

Türk Dil Kurumuna göre Parsel; “Tapu ve imar yasalarına göre üzerinde tek bir yapı kurulabilecek biçimde bölümlenmiş toprak parçası”dır.

Pafta Nedir?

Pafta, belirli ölçekteki büyük haritalar içinde planı ya da modeli oluşturan parçaların her birisidir.

parsel-sorgulama-tkgm

TKGM Parsel Sorgulama ve tapu randevu için Alo 181 hattı üzerinden de işlem yapabilirsiniz.

TKGM Parsel Sorgu Nasıl Yapılır ?

Tapu parsel sorgu işlemi adres bilgilerini öğrenmek için geçmiş yıllarda arazi sahibi kişiler için oldukça zor bir durumdu. Arsa ve arazi sahibi, Tapu parsel sorgu işlemlerini bulundukları il ve ilçe de bulunan Tapu Dairesi binalarına bizzat giderek tapu sorgulama yapmaları gerekiyordu.

TKGM Tapu Parsel Sorgu Ekranı

Gelişen teknoloji ile Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından internet üzerinden online parsel ve tapu sorgulama şifresiz olarak vatandaşların hizmetine sundu.

Türkiye’nin herhangi bir yerinde bulunan gayrimenkulünüz için Parsel sorgu işlemini e-devlet uygulaması ve TKGM parsel sorgulama uygulaması ile il, ilçe, mahalle ve ada parsel bilgilerini girerek yapabilir ve harita üzerinden görebilirsiniz.

Eğer bir e-Devlet şifreniz yoksa PTT’ye giderek şifre alabilirsiniz. PTT üzerinden şifrenizi aldıktan sonra Ada parsel sorgulama programına giriş yaparak T.C. ile tapu sorgulama ve parsel sorgulamadan konum bulma işlemi yapabilirsiniz.

Parsel Sorgulama Uygulaması için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Tapu parsel sorgulama uygulamasına tıklayarak, sorgu sayfasına ulaşabilirsiniz. Ada parsel sorgu ekranı alanındaki sol kısımda yer alan “lokasyon” bilgilerini girerek sorgu yapabilirsiniz. TKGM tapu parsel sorgu ekranı nda parsel ve pafta bilgilerini veya enlem ve boylam bilgilerini de girerek, sahip olunan arsaya ait bilgilere detaylı şekilde erişebilirsiniz.

parsel-sorgulama-arnavutkoy

TKGM parsel sorgulama Arnavutköy – Tapu sorgulama Ekran Sonucu

Parsel sorgulama nasıl kullanılır ?

TKGM parsel sorgulama uygulamasında;

  • Başkasına ait tapu sorgu
  • Tapu başvuru sorgu
  • Başkasına ait tapu sorgulama
  • 3D Parsel sorgulama
  • Ada parsel sorgulama programı
  • Detaylı parsel sorgula
  • Tapu sorgulama isme göre
  • İsimden tapu kaydı sorgula

işlemlerini de yapılabilirsiniz.

Parsel sorgulama işlem başarısız uyarısı

TKGM üzerinden Parsel sorgu işlemi yaparken işlem başarısız uyarısı oluşması durumunda,

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) kaydınızın olmadığı anlamına gelmektedir.

TAKBİS Nedir?

Tapu Ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS), Türkiye genelinde mülkiyet bilgilerinin online ortamına aktarılarak her türlü sorgulamanın yapılabilmesini amaçlayan e-Devlet projesidir.

TKGM, ada sorgulama ve parsel sorgu işlemi için siteler ile bilgi paylaşımı yapmaktadır. TKGM, kişisel verilerin güvenliği konusunda TAKBİS kaydı yapılmasına önem vermektedir.

E-Devlet: Parsel Sorgulama

TKGM Parsel Sorgulama işlemi aynı zamanda e-Devlet üzerinden de ada parsel sorgulama olarak yapılabilmektedir.

Parsel sorgusu için önce e-Devlet şifresine sahip olunması gerekmektedir. e-Devlet’te yer alan e-Hizmetler alanında “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü” seçilerek “Tapu Bilgileri Sorgulama” sekmesine tıklayarak işlem yapabilir ve “tapu e randevu” alabilirsiniz.

Ada parsel sorgulama nasıl yapılır?

Gayrimenkul almak isteyenler Tapu Dairesi veya TKGM ada sorgulama ve parsel sorgu ekranı üzerinden sorgulama işlemi yapmak mümkün.

Ev Sahibi Olabilirsiniz

Birikimevim, gayrimenkul almak isteyenlere faizsiz finansman hizmeti sunmaktadır. Türkiye’nin her yerinden istediğiniz gayrimenkulü Birikimevim ile alabilirsiniz. TKGM Parsel Sorgulama işlemi yaparken Birikimevim’in sizlere sunduğu Faizsiz Finansman desteğini de unutmayın. Birikimevim ile ev sahibi olmak çok kolay.

Birikimevim güncel kampanyalardan yararlanmak için şubeler veya internet sitesini ziyaret edebilir ya da 444 0 850 numaralı telefondan bilgi alın.

Taksitle araba almak, kampanya veya avantajlarımızı takip etmek için Birikimevim Instagram sayfamızı takip edin.

Parsel Sorgulama ve Parsel Sorgu işlemleri için Tapu Dairesi veya TKGM ada sorgulama ekranlarını kullanın.