444 0 850

İkinci el araba alacaklara 6 iyi tavsiye!

İkinci el araba satın alma kararı, en önemli kararlarınızdan biri olabilir. Bu nedenle 2.el araç satın almadan önce bazı konuları bilmek gerekiyor. Çünkü büyük hayallerle ve umutlarla yaptığınız birikimle, size en doğru ve en uygun 2. el araç almak istersiniz.

İkinci el araba mı, 0 Km satılık Araç mı?

Eğer sıfır km satılık araba değil de ikinci el araba alacaksanız daha da dikkatli olmalısınız.

İşte ikinci el araba alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor;

1- İkinci el araba almanın Püf Noktaları Nelerdir?

2. el araba ya da 0 km satılık aracı kimden alacağınıza dikkat etmelisiniz. Sahibinden ikinci el otomobil alacak olanların satın alacakları aracın plakasını öğrenmeleri gerekmektedir. 5664 kısa mesaj göndererek araba hakkında detaylı bilgilere kolayca elde edebiliriz.

2- Araba Fiyatları ve Taksit tutarlarına dikkat edin;

Satın almak istediğiniz arabanın parasını ödemek için taşıt kredisi çekecekseniz, kredi taksit tutarınız gelirinizin % 20’sinden fazla olmamalıdır.

İster sahibinden 2. el araba olsun isterse bayiden sıfır araba olsun sıkı bir bütçeye bağlı kalmalısınız.

Unutmayın! 2. el araçlar, sıfır km arabalara göre yeni lastikler, bakım ve benzeri gibi biraz daha fazla ilgiye ihtiyaç duyarlar.

Tabi bir de hesaba katmayı unutmamanız gereken yakıt ve sigorta gibi başka maliyetler de var.

3- İkinci El Araba Alırken Dış ve İç İnceleme Yapmayı Unutmayın

Satın almak istediğiniz İkinci El Arabanın hem iç hem de dış kısmını kapsamlı bir şekilde incelemelisiniz. Çizikler, ezikler ve pas gibi “önemli kısımları” kontrol etmelisiniz.

2. el arabalar sıfır arabalara göre oldukça yıpranmış arabalardır. Bunun için özellikle gövde panellerinin eşit şekilde hizalandığından emin olunuz.

Eğer panellerde bir aksilik varsa almak istediğiniz araba kaza geçirmiş diyebiliriz. Ayrıca sağlamlığını kontrol etmek için arabanın kapılarını, bagajını ve kaputunu açıp kapatın. Çıkan sese dikkat edin.

İç cephede ise, araç iç döşemesinde herhangi bir aşınma ve yıpranma olup olmadığına bakın. Araba içinde koku varsa, su hasarı veya sızıntı belirtileri için halıyı ve yer paspaslarını kontrol edin.

4- İkinci El Araba Almadan Önce Test Sürüşü Yapın

2. el araba almadan önce incelemenin bu kısmı için, duyularınızı keskinleştirmeniz gerekecek. 2. el araç için test sürüşü çok önemlidir. Sürüş sırasında olağandışı sesleri dinlemelisiniz.

Aracı test etmek için farklı yol türlerinde ve farklı hızlarda sürmenizi öneririz. Ayrıca motordan veya frenlerden anormal sesler var mı dikkat etmelisiniz.

Aynı zamanda kalkıştan önce, gösterge paneli uyarı ışıklarının yandığından da emin olun. Ayrıca diğer elektronik veya teknik özelliklerin de gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

5- 2. El Arabalar da Bakımın Önemi

Arabaların genel bakımı çok önemlidir. Bu nedenle yüksek kilometreli arabalar alırken bu uyarıya dikkatle bakılmalısınız. Çünkü önceki arabanın sahibi araba bakımı ile ilgili gerekli önemi vermemiş ise aracın sizde büyük arızalar verme ihtimali oldukça yüksektir.

6- 2. El Arabalar İçin Profesyonel Muayene

2. el araba almak için heyecanlansanız da aracı son bir kez ilgili servis yetkililerin incelemesine izin verin. Çünkü kaçırmış olabileceğiniz bazı ciddi sorunları onlar fark edebilir. Böylece herhangi bir sorun ortaya çıkarılırsa, araba sahibi ile pazarlık yapmak için bir şansınız olur.

İkinci El Araba veya Sıfır Araba için Kredisiz Yöntemler

İkinci El Araba veya Sıfır Araba için nakit alım ihtimaliniz yoksa, yüksek faizli taşıt kredisi çekmenize gerek yok.

Banka kredi faiz oranları nedeniyle araba tutarları gereğinden fazla olmakta ve ciddi taksit tutarları karşınıza çıkabilmekte.

Bunun yerine taşıt kredisi kullanmadan taksitle araba sahibi olabilirsiniz. Faizsiz finans kuruluşları araba almak isteyen vatandaşlara peşinatsız faizsiz araba alma imkanı sunuyor.

Taşıt kredisi yerine kredisiz araba alma kampanyaları sunan faizsiz finans sektörü ile hayalinizdeki arabayı vadeli şekilde gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Senetle Araba Sahibi Olma Fırsatı

Birikimevim, senetle araba sahibi olmak isteyen herkesi kredisiz, peşinatsız ve vadeli şekilde araba sahibi yapıyor. Sizde en yakın Birikimevim şubesine giderek araba sahibi olabilirsiniz.

İkinci el araba fiyatları sizi korkutmasın Birikimevim sizi hayalinize kavuşturuyor.

Birikimevim Instagram sayfamızı takip etmeyi unutmayın