444 0 850

Birikim Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Hayatın olağan döngüsü içinde birikim yapma alışkanlığı herkese önemli avantajlar sağlamaktadır. Birikim yaparak ev almak isteyen bir çok insan da var.

Hayatın olağan döngüsü içinde birikim yapma alışkanlığı herkese önemli avantajlar sağlamaktadır. Aylık harcamalar, gelir gider dengesine bağlı olarak, her aile veya kişi açısından değişkenlik gösterir. Ev kiraları günümüzde aylık kazancın büyük bölümüne dek gelmektedir.

Aslında, sırf bu nedenle faizsiz ve taksitle ev almak isteyen bir çok insan var. Mesele şu ki; insanlar elde ettikleri kazancı, en uygun şekilde harcayarak bütün gerekli ihtiyaçlarını zorlanmadan karşılamak istiyor.

Elbette, günümüzde ihtiyaçlar bir türlü bitmediği gibi gün geçtikçe de artıyor. Modern hayatın bize bazen getirisi, bazen de dayatmaları nedeniyle, işimize yaramadığı halde alıp evimizde tuttuğumuz çok sayıda gereksiz malzeme ediniyoruz.

Toplumda bulunan kiracı sayısı bir hayli fazla ve bunları çoğu bir an önce kendi ekonomik olanaklarına uygun koşullarda ev sahibi olmak istiyor. Bu nedenle birikim yapmayı bilmek ve günlük hayatımızda, bunu düzenli bir alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor.

Bazen kullandığımız çeşitli eşyalar, bazen gıda ve giysiler bazen de faturalı aylık harcamalarımızdan birikim yapmamız halinde azımsanmayacak ölçüde para biriktirebiliriz.

Birikim Nasıl Yapılır?

Bu alışkanlığı hayatımızda belli bir düzene koyduğumuzda hiç farkına varmadan bir çok gerekli yatırım veya eşya için kaynak yaratmamız mümkün. Alışveriş yaparken, her zaman alacaklarımız konusunda acele karar vermemeliyiz. Alacağımız şeyi, sırf indirimde olduğu için değil, gerçekten işimize yarayacağı için satın almalıyız.

Özellikle, giysi konusunda sezon indirimleri sürecinde bir çok kişi kendisine gerekli olup olmadığına bakmadan; indirimde olan bir çok ürünü satın almaktadır. Bunların arasında giysiler kadar ayakkabı, çanta ve takılarda yer alıyor. Mağazaların sezon indiriminde bulduğu her tür ürünü alıp, nasılsa gelecek yıl kullanırım diye dolabının bir tarafına koyup ve bir daha koyduğu yerden almayan insanların sayısı bir hayli fazla.

Harcama konusunda düzenli ve kontrollü olmayan bu insanlar, market ve gıda alışverişlerinde de aynı yolu izlemektedir. Zamanla, kullanım tarihi geçen bir çok farklı gıda malzemesi bu nedenle çöpe gitmektedir.

Oysa gıda alışverişinden ihtiyaca göre alışveriş yapılması durumunda hem bozulan ürünler çöpe atılmayacak, hem de gereksiz yere harcadığınız para cebinizde kalacaktır.

Bir diğer birikim yapılabilecek önemli alan ise aylık harcanan zorunlu faturalardır. Doğalgaz, telefon, su ve elektrik gibi her ay kullanmamız gereken temel ihtiyaçlar konusunda ise, daha dikkatli yapacağımız harcamalar ciddi oranda cebimizde para kalmasını sağlayacaktır.

Birikimevim  Kiradan Kurtarıyor!

Gelişi güzel düşünmeden harcama yapmak, barınma ihtiyacına yönelik kira ödemek ve ulaşım masrafı gibi giderler, insanların aylık kazançlarıyla ucu ucuna geçinmesine neden oluyor. Ev kiralarının da yüksek olduğu günümüzde, gerek kiracılar ve gerekse orta gelire sahip kişiler ev sahibi olmak  için arayışlarını sürdürüyor. Toplumun bu kesimi kendi ekonomik koşullarına uyan ve ödemelerde kendilerini zorlamayan taksitle ev, kredi kullanmadan kredisiz ev veya faizsiz ev alma yöntemlerini tercih ediyorlar. Birikimi olmayan ve peşinat ödemeye ekonomik gücü olmayanlar için faizsiz ev ya da peşinatsız ev oldukça cazip gelmektedir.

Ekonomik açıdan bankadan konut kredisi almaya veya kredi faizini ödemeye geliri elvermeyen çoğu kişi de kiracıya ev ödeme koşullarına sahip ödeme koşullarını tercih ediyor.

Toplumda herkesin aylık kazancı bankaların sağladığı konut kredisini kullanmaya ve faizi ile geri ödemeye yeterli olmayabiliyor. Ya da siz başvursanız da, ekonomik olanaklarınızın yersizliği nedeniyle, banka sizi kredi vermeye uygun bulmayabilir. İşte bu noktada, birikimin önemi ortaya çıkıyor.

Sürekli, parasal olanaklarım uygun değil diye ötelediğiniz ev veya arabayı, küçük küçük birikimlerinizle almanız mümkün. Söz konusu ekonomik sıkıntılar nedeniyle bunalanlar son yıllarda, farklı ev alma yöntemleri tercih ediyor.

Genel olarak küçük ödemelerle ve banka ya da faize bulaşmadan kiradan kurtulmak isteyen herkes bu şekilde konut edinme yolunu seçiyor.

Birikimevim, isteyen herkese küçük birikimlerle faizsiz olarak ev ve araba sahibi olmayı sağlıyor.

Birikimevim, belli bir birikimi veya alacağı ev için peşinat için parası olmayan ve isteyen herkese faizsiz koşullarla faizsiz finans desteği dağlıyor.

Birikimevim, katılımcılarını, sağladığı kolay ve cazip ödeme fırsatları ile kira öder gibi ödeme koşulları ile ev sahibi yapıyor. Cazip ödeme koşulları sayesinde, isteyen herkes kolayca faizsiz ev ve faizsiz araba satın alabilecek.